Felújított elektromos hálózat – vagy mégsem?

Orsik Attila

Orsik Attila

Ebben a bejegyzésünkben sorra vesszük, hogy mik lehetnek az árulkodó jelek egy nem felújított elektromos hálózat esetében. Az egyes pontoknál néhány tipp olvasható, amelyek segítségül szolgálhatnak az elektromos hálózatról való tájékozódásban pl. egy lakásvásárlás előtt – még akkor is, ha nem vagyunk hozzáértő szakemberek. De sajnos, mint azt majd láthatjuk, ezek a trükkök csak bizonyos esetekben működnek, máskülönben villanyszerelői szaktudásra van szükség. (Fontos, hogy ezen folyamatok ellenőrzését kizárólag szakember végezheti, mert a nem kellő hozzáértés balesetveszélyes lehet! )

Munkáink során már sokszor belefutottunk abba, hogy megvettek egy szépen, igényesen felújított ingatlant, ahol a konnektorok, kapcsolók és világítótestek is modern megjelenésűek voltak. Így a tulajdonosok nem is gondoltak arra, hogy esetleg az elektromos hálózattal baj lehet. Majd csak a vásárlás után derült ki, hogy “nem minden arany, ami fénylik”.

Laikus emberként a szerelvényeknél három dologra figyelhetünk fel, ha nem felújított a hálózat. 1. A régi típusú konnektoroknál sok esetben nem található meg a védővezető, vagyis a földelés, ami igencsak szembetűnő. 2. A panellakásokban jellemző a régi hálózatoknál, hogy a mennyezeti lámpát az oldalfalon lévő konnektorba csatlakoztatják.

Mennyezeti lámpa konnektorral

3. Utolsóként pedig a szerelvények állapotát érdemes szemrevételezni. Ha nem mai darabnak tűnő kapcsolókat, konnektorokat fedezünk fel, akkor szinte biztos, hogy az elektromos hálózat nem felújított és alumínium vezetékek mennek a falban.

„Retró” kapcsoló
2. Elosztótábla

Az elosztótábla esetében árulkodó lehet a kismegszakítók alacsony száma, a FI-relé hiánya, illetve a régifajta elosztótábla. Ha felújított elektromos hálózatról beszélünk, akkor a biztosítéktáblában minimum 8-10 db kismegszakító található, de ez természetesen függ a lakás méretétől is. A mai szabványoknak megfelelően a biztosítéktábla elengedhetetlen része a FI-relé, vagy más néven áramvédelmi kapcsoló (bővebben itt olvashatsz a FI-reléről). Amennyiben ez nem található meg az elosztótáblában, szintén sejthetjük, hogy az elektromos hálózatunk nem felújított. A régi típusú, úgy nevezett olvadóbiztosítékos elosztótáblát roppant könnyű felismerni a sajátos, „retró” külleméről. Ennél létezik egy kicsit újabb, modernebb kinézetű is, ami első ránézésre hasonlíthat a ma használatos biztosítéktáblákra, de némi különbség nem hozzáértőként is biztosan szembetűnhet. Pl.: elszíneződött, sárgás burkolat, műanyag fedél hiánya a kismegszakítóknál, kevés kismegszakító stb.

Ha érdekel, hogy mi, villanyszerelőként hogyan ellenőrizzük a hálózatot a biztosítéktáblán keresztül, nézd meg a videónkat is! 😉

3. Kötődoboz

Bár nem túl gyakori, de előfordulhat, hogy a kötődobozok valamelyikének hiányzik a fedele, így a magukra a vezetékekre, illetve összekötésükre is vethetünk egy pillantást. A jelenlegi szabványnak megfelelően a kötéseket wago kötőelemmel látják el, illetve az alumínium vezeték könnyedén felismerhető a színéről.

Kötődoboz wagoval, alumínium/réz vezetékkel

Ha fenti tippek egyike alapján sem tudtunk megbizonyosodni az elektromos hálózat állapotáról és a kötődobozban a vezetékek nem láthatóak kellően, semmiképp ne nyúljunk hozzá, hanem bízzuk az ellenőrzést egy villanyszerelőre.

Orsik Attila

Orsik Attila

Hasonló cikkek

Konnektorok – minden, amit érdemes tudni róluk

A konnektorok nem csak design szempontjából különböznek egymástól, hanem funkciójukat, bekötési módjukat és kialakításukat tekintve is. Bejegyzésünkben megnézzük, hogy mi alapján csoportosíthatjuk a konnektorokat, illetve, hogy az egyes esetekben mit érdemes ezekről tudni. Ipari vs. otthoni felhasználásra alkalmas konnektorok Többségében

Tovább olvasom »

Felújított elektromos hálózat – vagy mégsem?

Ebben a bejegyzésünkben sorra vesszük, hogy mik lehetnek az árulkodó jelek egy nem felújított elektromos hálózat esetében. Az egyes pontoknál néhány tipp olvasható, amelyek segítségül szolgálhatnak az elektromos hálózatról való tájékozódásban pl. egy lakásvásárlás előtt – még akkor is, ha

Tovább olvasom »