FI-relé, avagy miért van rá szükség az otthonodban?

Orsik Attila

Orsik Attila

Mi az a FI-relé?

Sokféle megnevezés létezik (pl. ÁVK, áram-védőkapcsoló, életvédelmi relé stb.), de a köztudatban talán a német nyelvből átvett FI-relé a legelterjedtebb. A funkcióját tekintve egy olyan biztonsági kapcsolót jelent, ami a fázis érintése esetén azonnal leold ezzel megvédve a halálos áramütéstől.  Lakossági felhasználásra az előírásoknak megfelelően maximum 30 mA hibaáram érzékenységű Fi-relét használunk. Viszonyításképpen 70-80 mA váltakozó áram esetében már 0,1-0,3 s után fennáll a halálveszély, míg 100 mA feletti áramütés pedig azonnali halált jelent.

Miért van szükség a FI-relére?

Bár a mai elektromos készülékek, illetve villanyszereléshez használt anyagok jóval biztonságosabbak a szigorú előírások következtében, de hibák, balesetek akkor is elfordulhatnak. A Nemzeti Köznevelési Portálon is elérhető tananyagban országos szinten évi 60-80 körülire becsülik az elektromos áram okozta halálos balesetek számát, amelynek nagyjából 60%-a otthoni baleset és az érintettek nagyrésze kisgyermek.

Nézzünk néhány hétköznapi példát, amikor a FI-relé életeket menthet:
  • Ha sérül a hosszabbító vagy egyéb elektromos vezeték szigetelése. (pl. házi kiskedvencünk megrágta, szekrényhez becsíptük stb.) – és ezzel szabad érintési felület keletkezik.
  • Ha egy kisgyerek hegyes fém eszközöket (pl. csavart, szöveget stb.) próbál a konnektorba dugni.
  • Ha egy áram alatt lévő elektromos eszköz beleesik a vízbe.

A példákat még hosszan lehetne sorolni, de száz szónak is egy a vége. Egy szakszerűen bekötött Fi-relével az áram okozta otthoni balesetek nagy része elkerülhető lenne.

Másrészt pedig 2020. július 31-től életbe lépett egy rendelet, amely kimondja, hogy „a lakóépületekben lévő lakások villamos berendezésén felülvizsgálat végzendő bérbeadáskor és tulajdonosváltáskor. A villamos biztonsági felülvizsgálat csak akkor hagyható el, ha:

  • „fázisonként 32 A-nél nem nagyobb névleges áramerősségű túláramvédelem van,
  • és 30 mA-nél nem nagyobb érzékenységű áram-védőkapcsolóval, vagyis FI-relével védettek a felhasználói berendezések.” (forrás: villanylap.hu)

A FI-relé működési elve:

Normál körülmények között egy jól működő hálózatban a nullán és a fázison ugyanannyi áram halad át. A FI-relé azért felelős, hogy észlelje, ha ez az egyensúly valamilyen okból kifolyólag felbomlik és hibaáram esetén azonnal leoldjon.

Orsik Attila

Orsik Attila

Hasonló cikkek

Konnektorok – minden, amit érdemes tudni róluk

A konnektorok nem csak design szempontjából különböznek egymástól, hanem funkciójukat, bekötési módjukat és kialakításukat tekintve is. Bejegyzésünkben megnézzük, hogy mi alapján csoportosíthatjuk a konnektorokat, illetve, hogy az egyes esetekben mit érdemes ezekről tudni. Ipari vs. otthoni felhasználásra alkalmas konnektorok Többségében

Tovább olvasom »

Felújított elektromos hálózat – vagy mégsem?

Ebben a bejegyzésünkben sorra vesszük, hogy mik lehetnek az árulkodó jelek egy nem felújított elektromos hálózat esetében. Az egyes pontoknál néhány tipp olvasható, amelyek segítségül szolgálhatnak az elektromos hálózatról való tájékozódásban pl. egy lakásvásárlás előtt – még akkor is, ha

Tovább olvasom »