A konnektorok nem csak design szempontjából különböznek egymástól, hanem funkciójukat, bekötési módjukat és kialakításukat tekintve is. Bejegyzésünkben megnézzük, hogy mi alapján csoportosíthatjuk a konnektorokat, illetve, hogy az egyes esetekben mit érdemes ezekről tudni.
Ipari vs. otthoni felhasználásra alkalmas konnektorok
Többségében otthoni felhasználásra szánt konnektorok vesznek körül minket. Ipari konnektorokat
lakossági felhasználásra csak nagyobb gépek esetében alkalmazzuk pl. villanymotoroknál. Az utóbbi esetében 1, 2 vagy 3 fázis szükséges. A tápellátás feszültsége így a két-, illetve három fázisnál 400 V a 230 V helyett. Az ipari konnektorokat sajátos külleméről könnyedén felismerhetőek.
Normál vs. kültéri konnektorok
Hogy melyik konnektort milyen környezetbe szerelhetjük fel, azt az IP besorolása fogja meghatározni. Az IP rövidítés után mindig található valamilyen számjelzés. Az első szám a szilárd testek elleni védelmet jelöli, míg a második szám a víz elleni védelmet (1.kép). Kültérre, fürdőszobába, illetve vizesblokkok környékére minimum IP44-es konnektor az előírt, amely már véd a fröccsenő víz és a magas páratartalom ellen is. Ez a csapófedeléről könnyedén felismerhető (2.kép).
Süllyesztett vs. falon kívüli konnektorok
Kialakítását tekintve ma már inkább süllyesztett konnektorokkal találkozunk, hiszen ezek sokkal esztétikusabbak. Falon kívüli konnektort (3.kép) általában olyan helyeken alkalmazunk, ahol nem megoldható a szerelvények besüllyesztése, nem fontos az esztétika, vagy éppen az ügyfél külön kérésére minél kevesebb romolással kell megoldani a felújítás.
Csavaros vs. rugós bekötésű konnektorok
A csavaros bekötés esetén egy csavar és egy alátét közé szorítjuk a vezetéket és a csavart magunknak kell meghúzni. A rugós bekötés esetén ez gyakorlatilag magától történik. Így az utóbbi szerelés szempontjából jóval egyszerűbb, illetve megbízhatóbb is, hiszen a csavaros bekötésű szerelvények esetében ajánlott időközönként meghúzni a csavarokat.
Földelt vs. földelés nélküli konnektorok
Régebben csak a vizesblokkal ellátott helyiségekben volt kötelező földelést behúzni, így jó néhány
régi lakásban – ahol az elektromos hálózat még nem felújított – találkozhatunk úgy nevezett földelés nélküli konnektorokkal. Ez annyiban különbözik a földelt konnektoroktól, hogy az aljzatokban nem található meg a védővezető érintkezője, mint ahogy az a képen is látható (4. kép). Ez egészen addig nem jelent problémát, amíg duplaszigetelésű készüléket csatlakoztatunk a konnektorba. Földelt dugvilla esetén azonban a készülék használata életveszélyessé válhat (5.kép). Így földeletlen konnektorba SOHA NE HASZNÁLJ földelt készüléket!!